BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS »

2011-07-14

tado ivanausko "gamtininko dienoraštis"

Turbūt tai pirmoji mano tokio pobūdžio skaityta knyga. Sakydama pobūdžio turiu omeny ne memuarų tipą, o tai, kad knyga buvo glaudžiai susieta su gamta. Žinoma, nereikia čia stebėtis, nes Tadas Ivanauskas turbūt žymiausias Lietuvos gamtininkas, ornitologas. Kurį laiką abejojau ar tikrai gerai pavadinau šį įrašą, nes, kad ir kiek ieškojau informacijos, internetas mažai gelbėjo.
Tadas Ivanauskas gimė 1882 metais Lebiodkoje, Varanavo valsčiuje. Būtina pažymėti šią vietovę dėl to, kad knygoje ne kartą ji buvo liaupsinta ir minėta kaip vieta, kuri padarė didelę įtaką gamtininkui. Šalia drįstu pastebėti, kad Tadas Ivanauskas gyveno stebėtinai ilgai, nes mirė 1970 metais, o juk gyveno tikrai aktyvų ir pavojingą gyvenimą. Turbūt neverta minėti jo pavojingų ekspedicinių kelionių, nes dar būdamas vaiku jis nelepino savęs, jei taip galima pasakyti labai šiuolaikiškam ir jautriam žmogui. Jis mėgo keliauti ir dar būdamas jaunas grūdino save keliaudamas per pelkes, neieškodamas tiltų, kaip jas perbristi, kaip persikelti į kitą upelio krantą, kur susirasti patogią lovelę nakčiai. Jo sumanumą, drąsą bei meilę gamtai demonstruoja jo gebėjimas prisitaikyti prie gamtos, jos pasitelkimas saviems tikslams. Visą tai atskleidžia jau pirmieji knygos skyriai.
Būtent mano leidimo knygoje (1982, "Moksals" Vilnius) yra nemažai iliustracijų, kurios sugrąžina į vaikystę ir pagyvina knygą, kurios pagrindą sudaro būtent gamta. Jos čia yra ir gyvuoju, ir negyvuoju pavidalu. Jei atvirai, daug ką greitai pamiršiu, nes lotyniški pavadinimai, aukščių skalės ar statistikos, netgi gyvūnų aprašymai nėra linkę užsilikti galvoje, tačiau jau užsifiksavo supratimas apie tokį didį žmogų kaip Tadas Ivanauskas. Be viso to, gimė susidomėjimas gamta, kurią buvau įpratusi stebėti labai paviršutiniškai. Galbūt knyga yra skirta jaunesniems ir labiau gamta susidomėjusiems žmonėms, tačiau galiu užtikrinti, kad kiekvienas ją perskaitęs tikrai nepakenktų sau.
Mane sudomino Obelynės istorija, kuri irgi pateikiama knygoje. Pati esu lankiusis šioje vietoje, todėl tai dar labiau pagilina įspūdį. Be to, nepamirštamas yra ir pats Tado Ivanausko gyvenimas, apie kurį jau buvau užsiminusi. Dabar norėčiau paminėti buitį, nes ji sukėlė man daug emocijų ir sužavėjo - ne kiekvienas savo namuose it vaiką augintų varną, gervę, vilką, kiaunę ir kitus gyvūnus, kurie laisvai vaikštinėtų po namus ir netgi būtų sodinami prie stalo su kitais šeimos nariais.
Visą mano pasakojimą vainikuoja visiems žinomi faktai apie šį žymųjį gamtininką, rašytoją, profesorių, akademiką. Jo nuopelnai Lietuvai negali būti matuojami: įkurtas muziejus, surinktos didelės kolekcijos, parašytos kelios knygos, atvežta daug įvairių rūšių ne tik gyvūnų, bet ir augalų, kurie įveisti Lietuvoje.
Reiškiu pagarbą, rekomenduoju ir džiaugiuosi perskaičiusi.

0 pastebėjimai: